Zoom Triathlon & Duathlon Championship Series #1

Age Group Results

June 17, 2012


Questions? e-mail: raceyah@champracing.org CHAMP Racing

Men: 0-11 12-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0-11 12-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Triathlon

Female Overall Winners

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Michelle Kitze 103 46 1 17:52.2 8:56/M 3 1:10.2 1 53:10.1 20.3mph 16 1:17.4 1 30:19.1 7:35/M 1:43:49.2
 
Top

Female 12 to 19

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 63 Emma Schuermann 140 16 1 17:12.3 8:36/M 67 3:08.0 3 1:18:32.9 13.8mph 20 1:21.3 1 33:01.8 8:15/M 2:13:16.4
2 64 Alissa Becker 129 18 3 22:28.2 11:14/M 71 3:19.9 2 1:11:57.4 15.0mph 62 2:13.5 2 33:18.3 8:20/M 2:13:17.5
3 66 Samantha Schuermann 141 18 2 21:40.3 10:50/M 78 4:09.5 1 1:11:54.5 15.0mph 63 2:14.9 3 35:39.0 8:55/M 2:15:38.4
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 31 Courtney Ratkowiak 170 24 1 19:40.6 9:50/M 29 2:01.0 1 1:00:32.6 17.8mph 32 1:33.6 1 33:16.0 8:19/M 1:57:03.9
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 28 Maggie LaSelle 190 27 6 24:43.6 12:22/M 40 2:14.5 1 57:11.5 18.9mph 39 1:41.4 1 30:34.0 7:39/M 1:56:25.3
2 30 Meghan McGrady 118 28 1 18:32.1 9:16/M 22 1:48.3 2 1:01:37.5 17.5mph 59 2:09.8 3 32:41.6 8:10/M 1:56:49.5
3 49 Marla Rice 156 25 5 23:03.0 11:32/M 57 2:40.8 4 1:05:12.4 16.6mph 8 1:06.6 2 31:04.7 7:46/M 2:03:07.7
4 59 Maria Kretchik 146 26 2 19:12.6 9:36/M 27 2:00.1 3 1:04:34.1 16.7mph 78 2:38.4 6 41:51.4 10:28/M 2:10:16.7
5 67 Molly Hallock 102 29 4 22:24.2 11:12/M 56 2:39.1 6 1:10:22.0 15.3mph 77 2:38.0 5 37:38.1 9:25/M 2:15:41.7
6 72 Angelle Findley 153 25 3 21:05.3 10:33/M 60 2:47.8 7 1:16:33.6 14.1mph 7 1:04.8 4 37:14.5 9:19/M 2:18:46.2
7 76 Elizabeth Aistrup 162 26 7 25:06.7 12:33/M 48 2:22.8 5 1:07:19.8 16.0mph 73 2:34.2 7 47:01.9 11:45/M 2:24:25.5
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 20 Allison Howell 199 31 1 20:45.6 10:23/M 53 2:35.3 1 58:32.7 18.5mph 65 2:17.7 1 29:16.6 7:19/M 1:53:28.2
2 40 Marisa LaPalomento 107 31 3 20:52.1 10:26/M 9 1:22.8 2 1:03:14.5 17.1mph 44 1:44.4 2 32:41.1 8:10/M 1:59:55.0
3 62 Marilyn Cox 159 30 4 23:56.6 11:58/M 36 2:05.9 3 1:07:29.5 16.0mph 76 2:37.1 3 35:45.9 8:56/M 2:11:55.1
4 74 Inga Hofer 182 30 2 20:50.8 10:25/M 44 2:18.8 4 1:12:41.8 14.9mph 35 1:36.6 4 43:11.3 10:48/M 2:20:39.4
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 16 Emily Schmidt 158 36 1 21:17.2 10:39/M 21 1:46.6 2 59:16.3 18.2mph 50 1:51.8 1 28:15.1 7:04/M 1:52:27.1
2 48 Beth Ballein 184 38 2 25:54.9 12:57/M 20 1:46.5 1 59:02.6 18.3mph 18 1:20.6 2 34:52.0 8:43/M 2:02:56.9
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 57 Judith Stutes 196 40 1 25:48.7 12:54/M 62 2:55.6 1 1:04:19.2 16.8mph 13 1:14.9 1 35:15.2 8:49/M 2:09:33.7
2 69 Molly Burgoon 175 41 2 26:05.2 13:03/M 68 3:13.3 2 1:05:21.0 16.5mph 58 2:09.3 2 39:59.9 10:00/M 2:16:48.8
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Laura Witmer-Gautsch 209 45 1 20:20.8 10:10/M 23 1:51.0 1 58:20.6 18.5mph 15 1:17.2 1 29:27.7 7:22/M 1:51:17.4
2 78 Sarah Donaldson 160 46 2 27:51.8 13:56/M 77 4:07.0 2 1:23:30.8 12.9mph 61 2:12.2 2 51:47.4 12:57/M 2:49:29.3
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 43 Karen Cormier 172 52 1 25:17.3 12:39/M 38 2:08.3 1 58:09.2 18.6mph 51 1:54.9 1 33:23.3 8:21/M 2:00:53.3
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 53 Cynthia Brooks 171 60 2 24:19.3 12:10/M 24 1:55.0 1 1:01:26.3 17.6mph 30 1:31.1 1 38:12.7 9:33/M 2:07:24.5
2 70 Theresa LaSelle 192 61 1 23:52.0 11:56/M 72 3:30.7 2 1:08:08.4 15.9mph 75 2:37.0 2 38:47.6 9:42/M 2:16:55.8
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Jeremy Klein 109 24 1 13:59.0 7:00/M 2 1:09.7 1 49:51.6 21.7mph 4 0:52.3 1 23:24.1 5:51/M 1:29:16.9
 
Top

Male 12 to 19

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Nathan Boone 119 17 2 18:09.1 9:05/M 32 2:01.9 2 1:01:24.6 17.6mph 1 0:40.0 1 28:08.0 7:02/M 1:50:23.8
2 26 Ben Cloughessy 143 18 1 16:41.3 8:21/M 12 1:29.8 1 1:00:16.2 17.9mph 2 0:45.3 2 36:11.3 9:03/M 1:55:24.2
3 52 Rami Wadih 148 15 3 18:30.6 9:15/M 46 2:21.2 3 1:08:20.8 15.8mph 38 1:40.7 3 36:18.9 9:05/M 2:07:12.4
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Tyler Barchek 198 22 1 17:23.5 8:42/M 5 1:16.0 1 53:10.4 20.3mph 3 0:48.5 1 25:37.4 6:24/M 1:38:15.9
2 4 Matthew Caspers 178 20 3 18:50.9 9:25/M 10 1:27.8 3 53:53.5 20.0mph 10 1:13.7 3 27:44.3 6:56/M 1:43:10.4
3 6 Christopher Burgbacher 132 23 4 21:36.2 10:48/M 4 1:15.1 2 53:10.9 20.3mph 28 1:28.2 2 26:57.4 6:44/M 1:44:27.9
4 22 Ben Beachler 176 24 2 17:38.5 8:49/M 15 1:34.1 4 1:01:52.1 17.5mph 31 1:33.3 4 31:59.5 8:00/M 1:54:37.7
5 54 Drew Ritzel 152 21 5 21:54.3 10:57/M 49 2:24.0 5 1:03:40.1 17.0mph 22 1:23.5 5 38:13.6 9:33/M 2:07:35.7
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 12 Dean Ripploh 112 26 4 24:06.0 12:03/M 11 1:29.1 2 54:24.2 19.9mph 14 1:16.7 3 29:15.9 7:19/M 1:50:32.0
2 19 Tyler Foster 194 29 2 22:24.9 11:12/M 39 2:11.5 4 57:38.4 18.7mph 66 2:18.2 2 28:50.7 7:13/M 1:53:23.8
3 21 Kyle Clarkson 138 26 5 27:28.1 13:44/M 81 4:43.4 1 52:23.2 20.6mph 46 1:45.7 1 27:49.5 6:57/M 1:54:10.1
4 34 Joey Nutis 177 25 3 23:42.3 11:51/M 17 1:36.4 3 57:34.4 18.8mph 52 1:55.8 4 32:50.1 8:13/M 1:57:39.3
5 56 Simon Kretchik 145 26 1 21:43.6 10:52/M 66 3:04.6 5 1:05:53.3 16.4mph 56 2:06.3 5 36:44.2 9:11/M 2:09:32.2
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 John Spencer 164 34 1 17:40.0 8:50/M 1 1:01.2 2 55:50.3 19.3mph 12 1:14.8 1 29:31.0 7:23/M 1:45:17.5
2 24 Billy Rackley 108 34 4 23:24.6 11:42/M 42 2:16.3 3 57:39.7 18.7mph 26 1:25.6 2 30:10.2 7:33/M 1:54:56.6
3 25 Michael LaSelle 191 31 5 23:33.1 11:47/M 55 2:38.0 1 55:39.9 19.4mph 72 2:33.0 3 30:41.8 7:40/M 1:55:05.9
4 44 Luke Luther 127 33 2 21:46.2 10:53/M 65 2:58.8 5 58:18.9 18.5mph 67 2:21.1 5 36:46.0 9:12/M 2:02:11.3
5 46 Stephen Palmer 147 32 7 26:20.4 13:10/M 58 2:44.4 4 57:59.0 18.6mph 19 1:21.0 4 34:20.9 8:35/M 2:02:45.9
6 55 Michael Monjot 150 32 3 22:06.9 11:03/M 50 2:27.4 6 1:01:50.8 17.5mph 17 1:20.3 8 40:47.5 10:12/M 2:08:33.0
7 77 Andrew Wendeln 142 32 6 26:19.0 13:10/M 61 2:52.3 7 1:15:15.4 14.4mph 36 1:37.3 6 39:27.1 9:52/M 2:25:31.3
8 79 Michael Yoder 149 34 8 47:29.9 23:45/M 73 3:44.4 8 1:24:43.9 12.7mph     7 40:19.6 10:05/M 2:56:17.9
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 18 Marcos Serrat 195 35 2 19:02.3 9:31/M 31 2:01.4 2 57:42.3 18.7mph 9 1:08.8 3 33:27.2 8:22/M 1:53:22.1
2 33 Don Chandler 203 39 1 19:00.8 9:30/M 25 1:57.0 3 58:04.0 18.6mph 41 1:43.1 5 36:32.7 9:08/M 1:57:17.9
3 35 Brian Golden 131 38 4 22:51.7 11:26/M 34 2:02.2 4 59:24.5 18.2mph 70 2:25.1 1 31:02.8 7:46/M 1:57:46.4
4 41 Jeffrey Guy 187 38 5 24:45.5 12:23/M 70 3:17.0 1 54:45.9 19.7mph 57 2:07.6 4 35:29.0 8:52/M 2:00:25.1
5 60 Eric Glier 232 37 7 27:50.3 13:55/M 75 3:56.9 6 1:03:23.0 17.0mph 55 2:05.1 2 33:05.4 8:16/M 2:10:20.9
6 61 Ron Weneck 151 38 3 22:15.5 11:08/M 54 2:35.4 7 1:04:17.4 16.8mph 69 2:21.3 6 40:09.0 10:02/M 2:11:38.7
7 71 Eric Bonney 189 39 6 26:09.1 13:05/M 30 2:01.3 5 1:02:42.0 17.2mph 37 1:37.6 7 45:19.7 11:20/M 2:17:49.9
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Michael Boone 168 44 3 18:47.5 9:24/M 6 1:20.5 1 48:15.5 22.4mph 5 0:52.9 1 26:51.3 6:43/M 1:36:07.8
2 7 Mike Sells 208 43 1 17:42.6 8:51/M 14 1:33.1 4 55:39.7 19.4mph 6 0:58.9 2 29:11.3 7:18/M 1:45:05.7
3 9 Doug Haines 204 42 2 17:56.2 8:58/M 13 1:31.8 3 54:09.8 19.9mph 29 1:29.5 3 31:00.8 7:45/M 1:46:08.2
4 14 Tim Seay 183 43 7 23:55.3 11:58/M 8 1:21.6 2 53:55.6 20.0mph 21 1:23.0 4 31:12.8 7:48/M 1:51:48.5
5 39 Michael Agenter 128 40 6 22:55.4 11:28/M 16 1:34.6 5 58:46.0 18.4mph 27 1:28.1 6 34:50.6 8:43/M 1:59:34.9
6 42 John Hutson 167 42 4 21:30.4 10:45/M 63 2:57.4 6 1:00:31.5 17.8mph 42 1:43.6 5 33:55.9 8:29/M 2:00:38.9
7 73 Troy Dankworth 120 41 8 28:01.1 14:01/M 52 2:35.2 7 1:04:07.7 16.8mph 45 1:44.7 7 43:09.0 10:47/M 2:19:37.9
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 17 Thomas OBrien 111 49 3 21:44.4 10:52/M 35 2:05.7 3 56:22.4 19.2mph 49 1:51.6 1 30:57.4 7:44/M 1:53:01.6
2 23 Brian Jordan 121 49 9 27:12.7 13:36/M 19 1:41.4 1 52:25.4 20.6mph 34 1:35.4 3 32:00.3 8:00/M 1:54:55.4
3 37 Patrick Czeiszperger 197 48 8 24:57.8 12:29/M 28 2:01.0 5 58:38.1 18.4mph 43 1:43.6 2 30:59.4 7:45/M 1:58:20.0
4 38 Geoffrey Magley 193 46 6 24:24.3 12:12/M 37 2:06.4 2 55:46.3 19.4mph 33 1:33.7 5 35:05.8 8:46/M 1:58:56.8
5 45 David Hutchison 163 45 2 21:40.6 10:50/M 47 2:21.7 8 59:49.2 18.1mph 79 2:38.7 6 36:03.6 9:01/M 2:02:33.9
6 47 Ted Hutcheson 122 47 1 19:27.2 9:44/M 51 2:34.0 9 1:05:37.2 16.5mph 53 1:56.0 4 33:18.5 8:20/M 2:02:53.1
7 51 Robert Porter 188 47 7 24:38.2 12:19/M 43 2:16.5 4 56:53.6 19.0mph 40 1:42.9 7 38:42.0 9:41/M 2:04:13.4
8 65 Tim Morehead 110 45 4 22:00.5 11:00/M 45 2:19.8 7 59:42.3 18.1mph 60 2:12.0 9 47:10.6 11:48/M 2:13:25.4
9 75 Russ Donaldson 161 47 5 24:22.6 12:11/M 80 4:39.5 10 1:05:54.6 16.4mph 74 2:36.4 8 45:02.4 11:16/M 2:22:35.6
DQ DQ Ken Johnson 136 46 10 28:48.4 14:24/M 76 4:04.5 6 58:57.3 18.3mph 64 2:15.6 DQ --- --- ---
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Jeff Eshelman 106 54 2 19:43.5 9:52/M 7 1:21.2 1 53:17.8 20.3mph 24 1:24.6 1 30:33.9 7:38/M 1:46:21.2
2 15 James Colborn 144 53 1 18:42.8 9:21/M 18 1:39.9 2 58:43.8 18.4mph 25 1:25.3 2 31:40.4 7:55/M 1:52:12.4
3 27 Rick Allen 134 53 3 20:14.0 10:07/M 26 1:57.1 3 59:40.8 18.1mph 54 2:00.7 3 32:13.5 8:03/M 1:56:06.2
4 50 David Metz 166 54 4 21:40.7 10:50/M 59 2:45.9 5 1:03:49.0 16.9mph 11 1:14.3 4 34:26.3 8:37/M 2:03:56.4
5 58 Tom Becker 137 53 5 26:03.6 13:02/M 79 4:31.0 4 59:45.5 18.1mph 68 2:21.2 5 37:17.9 9:19/M 2:09:59.3
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Daniel Thompson 133 55 3 26:13.6 13:07/M 74 3:47.7 1 54:22.8 19.9mph 47 1:47.8 1 30:17.8 7:34/M 1:56:29.8
2 32 Cliff Jennings 165 59 1 18:21.1 9:11/M 64 2:58.7 3 1:00:15.8 17.9mph 48 1:49.2 3 33:51.2 8:28/M 1:57:16.3
3 36 Chuck Dalton 155 57 2 23:59.6 12:00/M 41 2:15.1 2 55:36.3 19.4mph 71 2:28.8 2 33:27.6 8:22/M 1:57:47.6
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 68 Robert Obermeyer 116 63 1 28:41.7 14:21/M 69 3:15.8 1 1:10:31.2 15.3mph 23 1:24.1 1 32:22.1 8:06/M 2:16:15.0
 

Duathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Nicole LaSelle 240 35 1 12:17.2 6:09/M 2 0:48.4 1 49:32.8 21.8mph 4 0:55.0 1 25:28.3 6:22/M 1:29:01.9
 
Top

Female 12 to 19

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Lois Miller 237 18 1 15:43.0 7:52/M 4 0:54.3     21 1:13:38.5 1 29:21.4 7:20/M 1:59:37.4
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 12 Karly Kiggins 105 27 1 16:42.1 8:21/M 21 3:24.6 1 1:12:35.3 14.9mph 7 1:04.8 1 34:14.4 8:34/M 2:08:01.5
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 17 Lisa Stephens 186 45 1 20:19.2 10:10/M 12 1:52.8 1 1:14:34.1 14.5mph 18 2:25.6 1 49:41.5 12:25/M 2:28:53.4
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Chris Reynolds 169 38 1 13:28.0 6:44/M 3 0:49.6 1 49:24.8 21.9mph 2 0:49.8 1 28:10.3 7:03/M 1:32:42.8
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Joey Bavaro 104 26 1 17:35.3 8:48/M 18 2:31.5 1 1:08:12.7 15.8mph 3 0:53.6 2 38:48.5 9:42/M 2:08:01.8
2 16 John Paul Gregory 230 28 2 17:41.7 8:51/M 22 4:35.9 2 1:27:02.5 12.4mph 20 4:00.7 1 33:34.9 8:24/M 2:26:55.9
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Michael Hallock Jr. 101 30 1 17:37.0 8:49/M 16 2:28.4 1 1:05:47.8 16.4mph 17 2:15.2 1 37:22.4 9:21/M 2:05:31.0
2 18 Justin Dunham 233 30 4 20:19.6 10:10/M 15 2:27.2 2 1:18:28.9 13.8mph 9 1:15.9 2 46:53.4 11:43/M 2:29:25.3
3 19 Sam Monroe 117 30 3 20:15.8 10:08/M 19 2:33.0 3 1:20:01.6 13.5mph 13 1:47.6 3 47:41.5 11:55/M 2:32:19.6
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 James Burgoon 238 39 2 14:52.4 7:26/M 10 1:28.6 1 56:16.4 19.2mph 12 1:42.6 1 30:30.4 7:38/M 1:44:50.6
2 6 Shannon Ninnemann 227 37 1 14:34.5 7:17/M 9 1:27.5 2 59:17.2 18.2mph 5 1:02.5 2 35:43.6 8:56/M 1:52:05.4
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 15 Robert Bodine 185 42 1 18:44.8 9:22/M 14 2:07.1 1 1:04:23.3 16.8mph 19 2:25.6 1 46:51.6 11:43/M 2:14:32.5
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 Glenn Proffit 234 48 1 17:36.6 8:48/M 7 1:26.1 1 1:00:16.1 17.9mph 10 1:34.3 1 36:19.0 9:05/M 1:57:12.3
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Bruce Miller 221 51 1 13:43.3 6:52/M 1 0:47.1 1 48:08.0 22.4mph 1 0:47.1 1 29:27.3 7:22/M 1:32:53.0
2 4 Jeff Miller 224 50 2 14:36.1 7:18/M 6 1:07.8 2 53:04.2 20.4mph 6 1:03.8 2 29:36.0 7:24/M 1:39:28.0
3 7 Robert Doherty 229 54 3 15:18.4 7:39/M 13 1:53.6 3 1:04:31.4 16.7mph 16 2:13.5 3 31:08.8 7:47/M 1:55:05.9
4 14 Mark Muething 231 53 4 17:14.5 8:37/M 5 1:06.1 4 1:10:30.5 15.3mph 8 1:07.0 4 39:08.2 9:47/M 2:09:06.6
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Roy Leonard 236 58 1 18:04.8 9:02/M 8 1:26.9 1 57:48.3 18.7mph 11 1:40.3 1 39:14.7 9:49/M 1:58:15.1
2 20 Charles Miller 235 55 2 21:19.0 10:40/M 11 1:34.7 2 1:39:23.6 10.9mph 14 1:50.7 2 53:34.9 13:24/M 2:57:43.1
 

Triathlon Clydesdale

Top

Male 0-99

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Christopher Thelen 201 35 1 15:25.6 7:43/M 3 2:07.7 1 52:16.8 20.7mph 4 1:50.8 1 29:49.8 7:27/M 1:41:30.9
2 2 Brad Payne 180 39 6 22:56.3 11:28/M 5 2:51.9 4 56:24.1 19.1mph 6 2:14.0 3 32:10.7 8:03/M 1:56:37.1
3 3 Craig Vasil 126 39 5 22:39.6 11:20/M 6 2:58.8 3 55:35.5 19.4mph 8 2:20.3 4 33:46.5 8:27/M 1:57:20.8
4 4 Thomas Bish 200 34 3 21:50.6 10:55/M 8 4:18.5 2 55:29.3 19.5mph 2 1:19.5 5 34:24.1 8:36/M 1:57:22.2
5 5 Jeff Napier 173 48 2 21:48.3 10:54/M 1 2:02.1 5 57:50.5 18.7mph 3 1:39.6 9 42:29.8 10:37/M 2:05:50.5
6 6 Charles Gelm 157 37 4 22:14.7 11:07/M     9 1:06:56.3 16.1mph 1 1:13.6 7 37:00.0 9:15/M 2:07:24.8
7 7 Matthew Horwitz 113 28 9 30:02.1 15:01/M 2 2:04.2 7 1:00:02.3 18.0mph 5 1:53.6 6 36:23.9 9:06/M 2:10:26.2
8 8 Matt Reid 115 32 8 29:43.0 14:52/M 7 3:14.4 8 1:03:30.9 17.0mph 7 2:15.5 2 31:48.2 7:57/M 2:10:32.2
9 9 Joe Gayetsky 174 31 7 26:15.0 13:08/M 4 2:43.0 6 59:58.5 18.0mph 10 5:38.7 8 38:19.8 9:35/M 2:12:55.1
10 10 Nathan Murray 130 39 10 31:35.7 15:48/M     10 1:18:27.0 13.8mph 9 3:05.4 10 45:44.2 11:26/M 2:38:52.5
 

Triathlon Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------------ 1000y Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Tara Hasbrouck 154 30 1 24:45.5 12:23/M 1 2:19.8 1 1:06:58.5 16.1mph 1 2:34.8 1 44:08.1 11:02/M 2:20:46.8
 

Duathlon Clydesdale

Top

Male 0-99

  Overall   ------------ 2M Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ 18M Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ 4M Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Scott Schitter 226 47 1 14:09.6 7:05/M 1 2:10.1 1 1:04:01.3 16.9mph 1 2:18.1 1 37:16.9 9:19/M 1:59:56.1